Philadelphia County PA Schools

Advertisement

Philadelphia County Pennsylvania Public Schools

Levels: Primary, Middle, High, Other


Regular Schools


Name Level
Academy at Palumbo High
Ad Prima Cs Primary
Adaire Alexander Sch Primary
Alcorn James Sch Other/Ungraded
Allen Dr Ethel Sch Primary
Allen Ethan Sch Primary
Alliance for Progress Cs Primary
Amy at Martin Middle
Amy Nw Middle
Anderson Add B Sch Primary
Antonia Pantoja Community Charter School Primary
Arise Academy Charter High School High
Arthur Chester A Sch Primary
Arts Academy at Benjamin Rush High
Bache-Martin Sch Primary
Baldi C C A Ms Middle
Barry Comm John Sch Primary
Barton Clara Sch Primary
Bartram John - Main High
Beeber Dimner Ms Middle
Belmont Academy Charter School Primary
Belmont Charter School Primary
Bethune Mary McLeod Sch Primary
Blaine James G Sch Primary
Blankenburg Rudolph Sch Primary
Bodine William W Hs High
Boys Latin of Philadelphia Cs Other/Ungraded
Bregy F Amedee Sch Primary
Bridesburg Sch Primary
Brown Henry A Sch Primary
Brown Joseph H Sch Primary
Bryant William C Sch Primary
Carnell Laura H Sch Primary
Carroll Charles Sch Other/Ungraded
Carver Hs High
Cassidy Lewis C Ac Plus Sch Primary
Catharine Joseph Sch Primary
Cayuga School Primary
Central Hs High
Charter High School for Architecture And High
Childs George W Sch Primary
Christopher Columbus Cs Primary
Clemente Roberto Ms Middle
Comegys Benjamin B Sch Primary
Comly Watson Sch Primary
Community Academy of Philadelphia Cs Other/Ungraded
Constitution Hs High
Conwell Russell Ms Middle
Cook-Wissahickon Sch Primary
Cooke Jay Ms Primary
Cramp William Sch Primary
Creative and Performing Arts High
Crossan Kennedy C Sch Primary
Day Anna B Sch Primary
Deburgos Bilingual Magnet Ms Primary
Decatur Stephen Sch Primary
Delaware Valley Chs High
Dick William Sch Primary
Discovery Charter School Primary
Disston Hamilton Sch Primary
Dobson James Sch Primary
Duckrey Tanner Sch Primary
Dunbar Paul L Sch Primary
Eastern University Academy Charter Schoo High
Edmonds Franklin S Sch Primary
Elkin Lewis Sch Primary
Ellwood Sch Primary
Emlen Eleanor C Sch Primary
Esperanza Academy Charter High School Other/Ungraded
Eugenio Maria de Hostos Cs Primary
Fairhill Sch Other/Ungraded
Farrell Louis H Sch Primary
Fell D Newlin Sch Primary
Fels Samuel Hs High
Feltonville Intermediate School Primary
Feltonville School of Arts & Sciences Middle
Ferguson Joseph C Sch Other/Ungraded
Finletter Thomas K Sch Primary
First Phila Cs for Literacy Other/Ungraded
Fitler Academics Plus Primary
Fitzpatrick Aloysius L Sch Primary
Folk Arts-Cultural Treasures Cs Primary
Forrest Edwin Sch Primary
Fox Chase Sch Primary
Frank Anne Sch Primary
Frankford Hs High
Franklin Benjamin Hs High
Franklin Benjamin Sch Primary
Franklin Lc High
Franklin Towne Charter Elementary School Primary
Franklin Towne Chs High
Freire Cs Other/Ungraded
Fulton Robert Sch Other/Ungraded
Furness Horace Hs High
Gamp Other/Ungraded
Germantown Hs Other/Ungraded
Gideon Edward Sch Primary
Girard Stephen Sch Primary
Girls Hs High
Global Leadership Academy Cs Primary
Gompers Samuel Sch Primary
Green Woods Cs Primary
Greenberg Joseph Sch Primary
Greenfield Albert M Sch Primary
Hackett Horatio B Sch Primary
Hamilton Andrew Sch Primary
Hancock John Sch Primary
Harding Warren G Ms Middle
Hardy Williams Academy Cs Other/Ungraded
Harrington Avery D Sch Primary
Hartranft John F Sch Primary
Henry Charles W Sch Primary
Heston Edward Sch Primary
Hill J E/Freedman Samson Middle
Hill Leslie P Sch Other/Ungraded
Holme Thomas Sch Primary
Hope Cs High
Hopkinson Francis Sch Primary
Houston Henry E Sch Primary
Howe Julia Ward Sch Primary
Huey Samuel B Sch Primary
Hunter William H Sch Primary
Imani Educationl Circle Cs Primary
Imhotep Institute Chs High
Independence Cs Primary
Jackson Andrew Sch Primary
Jenks Abram Sch Primary
Jenks John S Sch Primary
Juniata Park Academy Primary
Kearny Gen Philip Sch Primary
Kelley William D Sch Primary
Kelly John B Sch Primary
Kenderton Sch Other/Ungraded
Kensington Creative & Performing Arts Hs High
Kensington Health Sciences High
Kensington Intern Business Finance & En High
Key Francis Scott Sch Primary
Khepera Cs Primary
King Martin Luther Hs High
Kinsey John L Sch Other/Ungraded
Kipp Philadelphia Charter School Other/Ungraded
Kipp West Philadelphia Preparatory Chart Middle
Kirkbride Eliza B Sch Primary
La Brum Gen J Harry Ms Middle
Laboratory Cs Primary
Lamberton Robert E Sch Primary
Lamberton Robert Hs Other/Ungraded
Lankenau Hs High
Lawton Henry W Sch Primary
Lea Henry C Sch Primary
Leeds Morris E Ms Other/Ungraded
Leidy Joseph Sch Other/Ungraded
Lincoln Hs High
Lingelbach Anna L Sch Primary
Locke Alain Sch Primary
Loesche William H Sch Primary
Logan James Sch Primary
Longstreth William C Sch Primary
Lowell James R Sch Primary
Ludlow James R Sch Primary
Mariana Bracetti Academy Cs Other/Ungraded
Maritime Academy Cs Other/Ungraded
Marshall John Sch Primary
Marshall Thurgood Primary
Mast Community Charter School Other/Ungraded
Masterman Julia R Sec Sch Other/Ungraded
Mastery Charter High School High
Mastery Cs - Thomas Campus Other/Ungraded
Mastery Cs -Shoemaker Campus High
Mastery Cs-Pickett Campus Other/Ungraded
Math Civics and Sciences Cs Other/Ungraded
Mayfair Sch Primary
McCall Gen George A Sch Primary
McCloskey John F Sch Primary
McClure Alexander K Sch Primary
McDaniel Delaplaine Sch Primary
McKinley William Sch Primary
McMichael Morton Sch Primary
Meade Gen George C Sch Primary
Meehan Austin Ms Middle
Meredith William M Sch Primary
Middle Years Alternative Middle
Mifflin Thomas Sch Primary
Mitchell El Sch Primary
Moffet John Sch Primary
Moore J Hampton Sch Primary
Morris Robert Sch Primary
Morrison Andrew J Sch Primary
Morton Thomas G Sch Primary
Motivation Hs High
Multi-Cultural Academy Cs High
Munoz-Marin Luis Primary
Nebinger George W Sch Primary
New Foundations Cs Other/Ungraded
New Media Technology Cs Other/Ungraded
Northeast Hs High
Northwood Academy Cs Primary
Olney El Sch Primary
Overbrook Edu Ctr Primary
Overbrook Elementary School Primary
Overbrook Hs High
Pan American Academy Cs Primary
Parkway Northwest High
Parkway West High
Parkway-Center City High
Pastorius Francis P Sch Other/Ungraded
Patterson John M Sch Primary
Paul Robeson Hs for Human Services High
Peirce Thomas M Sch Primary
Penn Alexander Sch Primary
Penn Treaty Ms Other/Ungraded
Pennell Joseph Sch Primary
Pennypacker Samuel Sch Primary
Penrose Sch Primary
People for People Cs Primary
Pepper George Ms Other/Ungraded
Philadelphia Academy Cs Other/Ungraded
Philadelphia Harambee Inst Cs Primary
Philadelphia Learning Academy - North Other/Ungraded
Philadelphia Learning Academy - South Other/Ungraded
Philadelphia Military Acad at Elverson High
Philadelphia Military Acad at Leeds Other/Ungraded
Philadelphia Montessori Cs Primary
Philadelphia Performing Arts Cs Other/Ungraded
Planet Abacus Cs Primary
Pollock Robert B Sch Primary
Potter-Thomas Sch Primary
Powel Samuel Sch Primary
Pratt Anna B Sch Other/Ungraded
Preparatory Cs of Mathematics Science High
Prince Hall Primary
Reynolds Gen John F Sch Other/Ungraded
Rhawnhurst Sch Primary
Rhoads James Sch Primary
Rhodes E Washington Ms Other/Ungraded
Richard Allen Preparatory Cs Middle
Richmond Sch Primary
Roosevelt Theodore Ms Other/Ungraded
Rowen William Sch Primary
Roxborough Hs High
Russell Byers Cs Primary
Sankofa Freedom Academy Charter School Other/Ungraded
Sayre William L Ms High
School of the Future High
Science Leadership Academy High
Sharswood George Sch Primary
Shaw Anna H Ms Other/Ungraded
Shawmont Sch Primary
Sheppard Isaac Sch Primary
Sheridan Sch Primary
Sheridan West Other/Ungraded
Smith Walter G Sch Other/Ungraded
Solis-Cohen Solomon Sch Primary
South Philadelphia Hs High
Southwark Sch Primary
Southwest Leadership Academy Cs Primary
Spring Garden Sch Primary
Spruance Gilbert Sch Primary
Stanton Edwin M Sch Primary
Stanton M Hall Sch Other/Ungraded
Stearne Allen M Sch Primary
Steel Edward Sch Primary
Strawberry Mansion Hs High
Sullivan James J Sch Primary
Tacony Academy Charter School Other/Ungraded
Taggart John H Sch Primary
Taylor Bayard Sch Primary
Tilden William T Ms Other/Ungraded
Truebright Science Academy Cs High
Universal Institute Cs Other/Ungraded
University City Hs Other/Ungraded
Vare Abigail Sch Other/Ungraded
Vaux Roberts Hs Other/Ungraded
Wagner Gen Louis Ms Middle
Wakisha Cs Middle
Walter D Palmer Leadership Learning Part Other/Ungraded
Waring Laura W Sch Primary
Washington George Hs High
Washington George Sch Other/Ungraded
Washington Grover Jr Sch Middle
Washington Martha Sch Primary
Webster Sch Primary
Welsh John Sch Primary
West Oak Lane Cs Primary
West Phila. Achievement Ces Primary
West Philadelphia Hs High
Whittier John G Sch Other/Ungraded
Willard Frances E Sch Primary
Wilson Alexander Sch Other/Ungraded
Wilson Woodrow Ms Middle
Wissahickon Cs Primary
Wister John Sch Primary
World Communications Cs Other/Ungraded
Wright Richard R Sch Primary
Young Scholars Cs Middle
Youth Build Phila Cs High
Ziegler William H Sch Primary

Special Education Schools


Name Level
Douglas Stephen A Sch Other/Ungraded
Widener Memorial Sch Other/Ungraded

Vocational Schools


Name Level
Bok Edw W Technical High School Other/Ungraded
Communications Technology Hs Other/Ungraded
Dobbins Avt Hs High
Edison Hs/Fareira Skills High
Mastbaum Jules E Avts High
Philadelphia Electrical & Tech Chs High
Randolph A. Philip Avt Hs High
Saul W B Agricultural School High
Swenson Arts & Technology Hs High

Levels: Primary, Middle, High, Other


Advertisement

Philadelphia County Pennsylvania Private Schools

Levels: Elementary School, Secondary School, Other - mixed grades


Regular Schools


Name Level
Al Aqsa Islamic Academy Mixed Grades
Annunciation Bvm School Elementary
Archbishop Ryan High School Secondary
Bethel Baptist Academy Mixed Grades
Beulah Baptist Christian Day School Elementary
Blair Christian Academy Elementary
Broad Street Academy Elementary
Calvary Temple Christian Academy Elementary
Cedar Grove Christian Academy Elementary
Celestial Christian Community Elementary
Chestnut Hill Academy Mixed Grades
Christ the King Elementary School Elementary
City Center Academy Secondary
Cornerstone Christian Academy Elementary
Epiphany of Our Lord School Elementary
Evelyn Graves Academy Mixed Grades
Faith Tabernacle School Mixed Grades
Father Judge High School Secondary
First Century Gospel School Mixed Grades
Frankford Friends School Elementary
Friends Select School Mixed Grades
Germantown Friends School Mixed Grades
Gesu School Elementary
Girard College Mixed Grades
Greene Street Friends School Elementary
Harold O Davis Christain School Elementary
Holmesburg Baptist Christian Academy Elementary
Holy Child School Elementary
Holy Cross Parish School Elementary
Holy Innocents Area Catholic Elementary School Elementary
Holy Spirit School Elementary
Hope Christian Academy Elementary
Hope Church School Mixed Grades
Hope Partnership for Education Elementary
Hunting Park Christian Academy Elementary
Immaculate Heart of Mary School Elementary
Immanuel Lutheran School Elementary
Incarnation of Our Lord School Elementary
International Christian High School Secondary
Jameson Christian Academy Mixed Grades
Lasalle Academy Elementary
Lehigh Christian Academy Elementary
Little Flower Catholic High School Secondary
Logan Hope School Elementary
Lotus Academy Elementary
Mary Mother of Peace Area Catholic School Elementary
Maternity Bvm School Elementary
Mother of Divine Grace Elementary
Nazareth Academy Grade School Elementary
Nazareth Academy High School Secondary
New Life Alternatives Christian Academy Elementary
New Visions Learning Center Elementary
Our Lady of Calvary School Elementary
Our Lady of Consolation School Elementary
Our Lady of Lourdes School Elementary
Our Lady of Mount Carmel School Elementary
Our Lady of Ransom School Elementary
Our Mother of Sorrows/St. Ignatius Schools Elementary
Philadelphia Christian Academy Elementary
Philadelphia Mennonite High School Secondary
Politz Hebrew Academy Elementary
Pope John Paul II Regional Catholic School Elementary
Prodigy Learning Center Elementary
Quba Institute Day School Elementary
Roman Catholic High School Secondary
Sacred Heart of Jesus School Elementary
Saints Tabernacle Day School Elementary
Sanctuary Christian Academy Elementary
Shepherd's Christian Academy Elementary
Spring Garden Academy Elementary
Spruce Hill Christian School Elementary
St. Anselm Elementary School Elementary
St. Athanasius-Immaculate Conception School Elementary
St. Bridget Elementary School Elementary
St. Cecilia Elementary School Elementary
St. Christopher School Elementary
St. Dominic School Elementary
St. Donato School Elementary
St. Francis de Sales School Elementary
St. Francis Xavier School Elementary
St. Gabriel School Elementary
St. Helena School Elementary
St. Hubert Catholic High School for Girls Secondary
St. Ignatius of Loyola Elementary
St. Jerome School Elementary
St. John the Evangelist School Elementary
St. Joseph's Preparatory School Secondary
St. Katherine of Siena School Elementary
St. Laurentius School Elementary
St. Malachy School Elementary
St. Martha Elementary School Elementary
St. Martin de Porres School Elementary
St. Martin of Tours School Elementary
St. Mary Interparochial School Elementary
St. Matthew School Elementary
St. Monica School Elementary
St. Nicholas of Tolentine School Elementary
St. Peter the Apostle School Elementary
St. Peters School Elementary
St. Raymond of Penafort School Elementary
St. Richard Elementary School Elementary
St. Rose of Lima Elementary School Elementary
St. Thomas Aquinas School Elementary
St. Veronica Elementary School Elementary
St. William School Elementary
Talmudical Yeshiva of Philadelphia Secondary
The Better Way Christian Academy Mixed Grades
The Crefeld School Secondary
The Depaul Catholic School Elementary
The Islamic Education School -Ties Elementary
Timothy Academy Elementary
True Gospel Tabernacle Learning Center Elementary
Visitation School Elementary
West Philadelphia Catholic High School Secondary

Montessori Schools


Name Level
Germantown Montessoir School Elementary
Greene Towne School Elementary
Islamic Day School of Philadelphia Elementary
Montessori Genesis II School Elementary
Queen Lane Montessori School Elementary

Special Program Emphasis


Name Level
G C A Daycare & Learning Center Elementary
Red Lion Elementary School Elementary
The Waldorf School of Philadelphia Elementary
White Dove Performing Arts Academy Elementary

Special Education Schools


Name Level
Delta School Mixed Grades
Green Tree School Mixed Grades
Hms School for Children With Cerebral Palsy Mixed Grades
St. Lucy Day School for Chldrn W Visual Impairment Elementary
The Mill Creek School Mixed Grades

Career/Technical/Vocational Schools


Name Level
Mercy Vocational High School Secondary

Alternative/Other Schools


Name Level
Kids World Christian Ed Center Elementary
Project Learn School Elementary
The Bridge School Secondary
The Philadelphia School Elementary

Early Childhood Program/Child Care Center


Name Level
All Saints Episcopal School Elementary
Alpha House Nursery & Kindergarten Elementary
Chelten Christ Little People Elementary
City Kids Christian School Elementary
Covenant Academy Elementary
Good Shepherd Lutheran School Elementary
Hickman Temple Daycare & Learning Center Elementary
Kindercare Learning Center Elementary
Klein Jcc Preschool & Kindergarten Elementary
Little Learners Learning Center Elementary
Little Learners Learning Center Elementary
Lubels House of Learning Christian Academy Elementary
Methodist Services for Children & Families Elementary
Northeast Central Christian School Elementary
Overbrook Presbyterian Church Preschool & Kdgn Elementary
Shaare Shamaylim Nursery School Elementary
Thankful Learning Center Elementary

Levels: Elementary School, Secondary School, Other - mixed grades